OPKZP-PO2-SC211-2017-18
Prioritná os: 2. Adaptácia na nepriaznive dôsledky zmeny klímy so zameraním na ochranu pred povodňami
2.1. Podporu investícií vrátane ekosystémových na prisposobovanie sa zmene klímy
2.1.1. Zníženie rizík povodní a negatívnych dôsledkov zmeny klímy
Názov projektu: Zadržanie vody v údolí Javor v katastri obce Hodejovec, okr. Rim Sobota, adaptácia na zmenu klimatických podmienok, obnova pôvodného vodného režimu v krajine, obnova pôvodných močidiel.
Miesto: Hodejovec
Investor: Bovel s r.o.
Údaje o území: Územie sa nachádza na parcelách podľa katastrálnej mapy / príloha /. Vlastnícke vzťahy na dotknutých plochách sú vysporiadané. Všetky pozemky dlhodobo prenajíma BOVEL s r.o.
Zoznam vstupných podkladov:
-Katastrálná mapa Hodejovec
-Katastrálná mapa údolia Javor
-Vodná nádrž Hodejovec- inž. geologický prieskum, IGHP n.p. Žilina 1966.
– Vyhodnotenie hydrogeologického prieskumného vrtu H-1 v Hodejovci, okr. Rim Sobota-hydrogeologický prieskum, Vodné zdroje Bratislava 1977.
-Gortva vodovod, Inžinierske -geologický prieskum pre jednostupňový projekt, Hydroconzult Bratislava 1990.
Doterajšie využitie územia: cca 80% pozemkov už desiatky rokov nie je využitá, časť je využívaná ako pasienok pre ovce firmy Bovel. Bývalé močidlá sú zarastené krovím a náletovými drevinami.
Údaje o ochrane územia podľa právnych predpisov: územie nepatrí do ochannej zóny,
Územie susedí s
– Chránenou krajinnou oblasťou Cerová vrchovina
– Chránené vtáčie územie Porimavie
Údaje o odtokových pomeroch: pozemky sú zdrojom prívalových vôd pri extrémnych dažďových zrážkach.
Údaje o súlade s územnoplánovacou dokumentáciou obce Hodejovec: zámer je v súlade so zámermi obce
Údaje o dotknutých orgánoch:
-Obec Hodejovec
– Chránená krajinná oblasť Cerová vrchovina
-Chránené vtáčie územie Porimavie
Časové údaje o realizácii projektu: 3 roky
Orientačné náklady na projekt: 300 000 EUR
Technická správa
Údolie Javor sa nachádza v katastri obce Hodejovec, ze severo – južného hlavného údolia sa otvára západným smerom, dĺžka údolia v katastri Hodejovec je približne 1200m. Rozprestiera sa na ploche približne 12 ha. Údolie pokračuje ďalej do katastra Bízovo. Šírka údolia v záujmovej oblasti je 80-150m. Južnou stranou údolia preteká potôčik Javor. Udolie z juhu je ohraničené svahom kopca Sírik a zo severu svahom Javor. V blízkosti s hranicou katastra Bízovo sa nachádzajú v 70 rokoch odvodnené bývalé močidlá. Časť údolia sa používa ako lúka, odvodnené bývale mokrade sa nevyužívajú v poľnohospodárstve, sú divoko zarastené krovím, náletovými drevinami a žihľavou atď.
Geologické dno údolia je tvorené kvartérnou nivou. Bočné svahy tvoria neogénne pieskovce Filakovského súvrstvia a svahové piesky. V ústí údolí v roku 1977 bol vykonaný hydrogeologický prieskum. Prieskum vykonali Vodné Zdroje Bratislava n.p. Správa o prieskume je uložený v Geofondu Bratislava pod číslom 39158. Mocnosť kvartérnej nivy vo vrte je 7,8m, z toho vrchných 6m je tvorené nepriepustnou vrstvou ílovitých hlín a spraše v hĺbke 6-7,8 m sa nachádza hrubé štrkopiesok, ďalej až do hĺbky 50m sa vyskytujú neogénne horniny pieskovca a piesky / vrchný chat /.
Údolie bolo v 60 a 70 rokoch minulého storočia necitlivým melioračním zásahom odvodnené. Južná časť údolia pred odvodnením tvorili mokrade a tône, medzi ktoré sa rozlieval potôčik Javor s hojným životom obojživelníkov, hojným výskytom vtáctva a drobnej zveri. Tône sa využívali obyvateľstvom na močenie konope. Hladina podzemnej vody bola pár centimetrov pod povrchom. V rámci melioračných prác bolo vyhĺbených nové koryto potoka do hlbky 2- 2,5m. Pozdĺžne a kolmo s potokom boli vyhĺbené ďalšie odvodňovacie ryhy do mokradí. Bývalé močidlá boli tiež odvodnené. Bola znížená hladina podzemnej vody o 1,5-2m. Došlo k vysušeniu tóní a mokrade a k odvedeniu vody z vodnej nádrže. V súčasnej dobe územie je zarastené náletovými drevinami, krovím a žihľavou. Z drevín je prítomný Jelša lepkavá – Alnus glutinosa, Jelša – Alnus, Vŕba biela-Salix albumu, Baza čierna-Sambucus nigra. Koryto bývalého močidla je zarastená tiež náletovými drevinami a nijako sa nevyužíva.
Podotýkame, že územie katastra Hodejovec je značne suché, iba niva potokov je schopná zadržiavať vodu, z ostatných plôch voda rýchlo odteká alebo vsakuje a stráca sa v hĺbke.
Projekt predpokladá obnovu močidiel v priestore mimo tok potoka a zdvihnutie hladiny potoka na úroveň pôvodnej hladiny / príloha /
Močidlo 1. Mokrade a vodná plocha
Plocha močidla sa vyčistí od rastlín a nánosov bahna, prehĺbi sa vybagrováním,
výmera 100mx70m + 50×20 = 8000m2,
Odstránenie náletových drevín, vybagrovanie sedimentov z nádrže a vybudovanie hrádzových objektov pre zdvihnutie hladiny vody v potoku, zároveň vytvorenie mokrého poldra pre zachytenie vody z prívalových dažďov.
Močidlo 2. Mokrade a vodná plocha
Plocha močidla sa vyčistí od rastlín a nánosov bahna, prehĺbi sa vybagrováním,
výmera 120×80 = 9600m2
SPOLU mokrade a vodná plocha močidiel cca. 17 600m2
Revitalizáciu vodného toku obnovíme tône, mokrade, hrádze a meandre, dosiahneme zdvihnutie hladiny podzemnej vody na pôvodnú úroveň, zvýšíme objem zadržanej vody v krajine.
Stavba hrádzí v koryte potoka celkovo v 14 pozíciách
Výhody navrhovaného riešenia:
– obnova mokrade a vodných plôch na ploche 17 600m2
– zvýšenie hladiny podzemnej vody na ploche cca 50 000 m2
– zvýšenie zásob vody cca o 70 000 m3
– obnova zdravého ekosystému
– zdvihnutie hladiny podzemných vôd na pôvodnú úroveň
– zvýšenie kapacity zadržanej vody v prírode
– zadržanie vody v krajine v čase prívalových daždi
-obnova prírody pre život vodných živočíchov, obojživelníkov a vtáctva, návrat pôvodného života do údolia, do potoka v čase prívalových dažďov
– ekonomicky a turistický význam môže mať športový rybolov na vodných plochách – zriadenie náučných chodníkov pre pozorovanie živej prírody